Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.

Blog

JEZDECKÉ DISCIPLÍNY

03.05.2013 15:40
JEZDECKÉ DISCIPLÍNY: Parkur, Drezura, Dotihy, Western, Všestrannost, Voltiž, Vozatajství, Vytrvalost, Přehlídky a Výstavy a Rekreační ježdění

Jak naučit děti skákat s koněm přes překážky?

02.05.2013 10:50
Prázdniny jsou období, kdy se děti více než obvykle mohou věnovat svým koníčkům, a to nejen obrazně, ale i doslova. Některé děti možná zavítají na dětský tábor na ranči, spojený s péčí o koně a s učením se novým jezdeckým dovednostem. V dnešním článku se proto zaměříme na to, jak děti, které již bezpečně zvládají jízdu na koni, správný sed a mají již určité zkušenosti s řízením koně, naučit s koněm také skákat přes překážky. Tato dovednost se hodí každému jezdci v jízdárně i ve volném terénu, i když zrovna kariéru závodního jezdce neplánuje. Navíc bude pro vaše děti trénink skákání příjemným zpestřením běžného drezúrního výcviku na lonži.

LONŽOVÁNÍ

02.05.2013 10:49
Jednou z metod přípravy koně je lonžování. Na první pohled by se mohlo zdát, že slouží jen k vyběhání koně, ale lonžování se používá k celé řadě důležitých nácviků a slouží ke splnění celé řady důležitých účelů – nejen u mladých koní.

K čemu je lonžování koní užitečné?

02.05.2013 10:48
Díky lonžování se koni posiluje a správně vyvíjí potřebné svalstvo, především svalstvo zádové. Pohyb po kruhu je pro koně obtížnější než chůze vpřed a proto se díky lonžování kůň postupně učí vyvážení, rovnováze a koordinaci pohybů a zároveň se v tomto pohybu naučí uvolnění. Díky lonžování se mladí koně naučí postupně spolupracovat s člověkem, vybudují si respekt ke cvičiteli a naučí se poslušnosti. Při lonžování se kůň učí uvolněnosti, pravidelnému chodu a lepšímu přilehnutí. Kůň si navyká na hlas svého cvičitele a jeho hlasové povely. Koně se tak naučí reagovat na první hlasové pobídky, které mu později bude jezdec udávat ze sedla. Mezi další přínosy lonžování patří uvolnění se a zahřátí koně. Lonžování je možné využít na začátku komplexnějšího výcviku a v situacích, kdy není při výcviku možné se s koněm domluvit. Díky lonžování se přesvědčíme, že kůň náš požadavek pochopil a můžeme přistoupit k učení nového prvku v sedle.

Co je lonžování koně?

02.05.2013 10:48
Lonžování je nezbytnou a důležitou součástí přípravy koní. Patří k základnímu výcviku každého koně, ať už závodního či rekreačního. Lonžování se prování na dlouhé lonži (vodítku), již má kůň připevněnu za pomoci karabiny na své ohlávce. Koně provádíme v lonžovacím kruhu (koral). Cvičitel stojí uprostřed kruhu, drží lonž a dává koni pokyny k pohybu. Lonžování koně se používá především k výcviku mladých koní, ale nejen to.

Jak s lonžováním začít?

02.05.2013 10:47
K tomu, abychom mohli začít lonžovat, potřebujeme především lonžovací kruh zvaný koral. Velikost kruhu by měla být v rozmezí 12,5 až 18 metrů v jeho průměru. V uzavřeném kruhovém prostoru nebude mít kůň tendenci pohybovat se volně nebo vyhazovat, kterou by mohl mít na volném prostranství (louka apod.). Povrch by v lonžovacím kruhu neměl být příliš sypký. Jednak dlouhodobý pobyt koně například v sypkém písku neprospívá jeho kloubům a šlachám, mohlo by navíc hrozit i uklouznutí a zranění nebo vylekání zvířete.

Jak dlouho bychom měli lonžovat?

02.05.2013 10:47
Délka a průběh lonžování se přizpůsobuje věku koně a jeho schopnosti soustředit se. Mladému koni, který s výcvikem začíná, bude stačit jen několikaminutové lonžování, protože se dokáže soustředit jen chvíli. Dobu lonžování budeme postupně prodlužovat takovým způsobem, aby kůň nebyl přetěžován. Všeobecně platí, že by celková délka lonžování včetně uvolnění neměla přesáhnout půl hodiny.

HŘÍBTA

02.05.2013 10:38
HŘÍBATA: Hříbata jsou krásná a roztomilá zvířátka. Můžou mít různou barvu např.: šedí, hnědí, grošáci, černí,... Hříbe by se mělo po porodu postavit na potřetí když né tak mu dejte 10minut. Když se do té doby nepostaví zavolejte projistotu veterinářovi . Jistota je jistota. Když poprvé pustíte hříbě ven hned začne blbnou skákat po mámě a tátovi, předvádět se, vyhodí si z kopítka,.... Kůň může jít poprvé pod sedlo ve třech letech. Hříbě se musí naučit chodit, klusat, cválat, tryskat, lonžovat apod.  

HŘEBCI A VALAŠI

02.05.2013 10:36
HŘEBCI A VALAŠI: Hřebci a Valaši: Valach je vykastrovaný hřebec. Hřebci bívají velice divocí. Hřebci oplodňují klisny  ze zadu aby přivedli na svět nové hříbě. Hřebci bívají hodně drazí. Někteří mohou stát až několik milionu !!! Hřebci a Valši jsou krásná zvířata.  

KLISNY

02.05.2013 10:30
KLISNY: Klisny : Klisny jsou někdy pěkné potvory. Klisna je máma hříběte :) . Rasy jsou například : Teplokrevní koně, Chladnokrevní koně, Poníci apod. Když je klisna březí tak čeká hříbě 9 měsíců. Těsně před porodem má na prsech bílé tečky (podobné kapkám mléka). Klisny porod trvá asi +15minut- . Klisny se dožívajají 20-30 let. Klisny mají různé barvy např.: Bělouši, Grošáci, Flekáči, Ryzáci, Palomina, Plaváci, Hnědáci, Vraníci,...  
1 | 2 >>